Merkez Bankası Atamasında Kripto Varlık Detayı!

Prof. Dr. Fatma Özkul, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) üyeliğine atandı. Kripto varlıklar üzerine çok sayıda çalışması bulunan Özkul’un, beklenen kripto para yasası öncesi göreve getirilmesi dikkat çekti.

KRİPTO PARA YASASI ÖNCESİ GÖREVE GETİRİLDİ

Kripto yasasının Ocak ayında duyurulması beklenirken, Kripto paralar üzerine yazdığı kitap ile ödül kazanmış bir ismin Merkez Bankası PPK üyeliğine getirilmesi dijital varlık piyasalarını heyecanladırdı.
PPK’ya atanmasıyla Özkul’un, kripto paralara ilişkin regülasyon ve kararlarda aktif rol oynayabileceği iddia ediliyor.

Kripto paralara düzenleme için çalışmalar devam ediyor. Düzenlemenin 2024’ün ilk aylarında Meclis’e getirilmesi hedefleniyor. Belli bir kazancın üzerine vergi alınabileceği belirtiliyor.

KRİPTO PARA DÜZENLEMESİ HAKKINDA

NTV’ye konuşan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Topuz, “Özellikle kripto paralara ilişkin olarak SPK kanununda yapılacak bir değişiklik ile artık çok daha kapsamlı bir düzenleme ile karşı karşıya kaldığmıızı söyleyebiliriz” dedi.

Yasada öncelikle kripto varlıklar için tanım yapılacak. Kripto varlıkların kara para aklama amacıyla kullanılmasının önüne geçilecek.

Belli sınırı geçen kazançlardan işlem vergisi alınması da gündemde. “Bir tasarıda bunun yüzde 10 olduğunu söylenmişti ama son halini bilmiyoruz” diyen Topuz, bankalar için düzenlemeler olacağını ve izinsiz olan kripto varlık kullanıcılarına ağır cezalar öngörüldüğünü kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x