İzmir Metro AŞ, 124 Milyon TL Tasarruf Etti

İzmir Metro AŞ, sürdürebilirlik anlayışı çerçevesinde aldığı önlemlerle 124 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro AŞ, enerji tüketiminde sürdürebilirlik ilkesi ve kurum içinde uyguladığı tasarruf tedbirleriyle milyonlarca liranın kasada kalmasını sağlıyor. Hem trenlerin işleyişi hem de istasyonlarda alınan önlemlerle 124 milyon liranın üzerinde maddi tasarruf sağlandı.

Tüketilen enerjiyi asgari seviyeye indirmek için 2008’de ‘Tasarruflu Sürüş Tekniği Projesi’ne geçildi. Metro trenleri için geliştirilen özel sürüş tekniğiyle günde 11 bin kilovat yani 22 kişinin yıllık ortalama elektrik enerjisi tüketimine varan bir tasarruf sağlanıyor. Bu sayede 16 yılda 39 milyon 500 bin liralık tasarruf elde edildi.

Sensörlü yürüyen merdivenler, yolcu akışına göre devreye giriyor ve yolcusuz zamanlarda yavaşlayarak bekleme moduna geçiyor. Bu çalışma prensibiyle yüzde 56 enerji tasarrufu sağlandı.

İzmir Metro ve tramvay araçlarının bakımları, hizmet satın almasına gerek duyulmaksızın, İzmir Metro AŞ’nin ekipleri ile yapılıyor. Böylelikle 5 yılda 2 milyon Euro’luk tasarruf sağlandı. İzmir Metro’nun bünyesinde kurulan ekip ile trenlerin elektronik kartlarının bakım ve onarımı gerçekleştiriliyor. Bu sayede de 2024 yılının ilk 4 ayında 4,5 milyon liralık tasarruf yapıldı.

İstasyonlarda çok daha az enerji harcayan LED aydınlatmaya geçilmesiyle 2022’de ve 2023’te, 2,2 milyon kilovatın üzerinde enerji ile 7,1 milyon lira tasarruf sağlandı.

Çift terimli tarife grubuna geçilerek elektrik tesisat aboneliğinden de 3 milyon 145 bin liralık tasarruf yapıldı.

İzmir Metro AŞ sertifikalı yeşil enerji teminiyle yolcuların sıfır emisyonla seyahat etmelerini sağlıyor. İhale ile araç alımlarında da enerji tasarrufu sağlayan araçlar tercih ediliyor.

Halkapınar’daki merkez yerleşkeye 6 yağmur suyu deposu kuruldu. Toplanan yağmur suları ile yaz aylarında yeşil alanlar sulanacak. Böylece su kaynaklarının korunmasına ve yeşil dönüşümün desteklenmesine daha fazla katkı sağlanmış olacak.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAYIŞINI BENİMSİYORUZ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x