TCDD çalışanları Ankara’ya yürüyor: Mülakatlar yoluyla hukuksuzluk ve kayırmacılık yapılıyor

ESKİŞEHİR – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) tarafından, işe alımlardaki hukuksuzluklara son verilmesi talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı. 21 Şubat günü TBMM önünde yapılacak basın açıklaması ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetimi protesto edilecek.

Eskişehir’e ulaşan TCDD çalışanları açıklama yaptı. Mülakat ile yarattığı hukuksuzluğa ve ayrımcılığa karşı seslerini yükseltmek için böyle bir eylem organize ettiklerini ifade eden BTS Genel Başkanı Tonguç Özkan, “TCDD’de mülakatlar yoluyla hukuksuzluk ve kayırmacılık sürüyor, mülakatlar iptal edilsin” dedi.

Tonguç Özkan


Mülakatlar sonucunda; kendilerine yakın sendikalarla avukat, bölge kontrolörü, büro şefi, EKAY kontrolörü, gar müdürü, istasyon şefi, koruma güvenlik şefi, mühendis, programcı, şube müdürü, trafik kontrolörü ve uzman ünvanlarında yüzlerce çalışana ünvanlar dağıtıldığını anlatan Genel Başkan Özkan, “Günümüzde mülakatlar siyasi iktidarın kadrolaşma, yandaş sendikaların örgütlenme aracı olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

‘MAHKEME KARARLARINA UYULMADI’

Sendika tarafından açılan davaların tamamında hukuksuzluk ve ayrımcılığın mahkeme kararlarıyla kesin bir şekilde ortaya çıkmasına, mülakatların usulüne uygun olarak yapılması gerektiği belirtilmesine rağmen aynı kayırmacılık ve hukuksuzluğun sürdürüldüğünü aktaran Özkan, mahkemeyi kazanan üyelerin tamamının ikinci mülakatta da elendiğini söyledi.

Mahkeme kararlarına göre, sınav komisyonu tarafından mülakat sınavlarının kamerayla kaydedilmesi ve sınava katılanların verdikleri cevapların tutanak altına alınması gerekirken, karara karşın bu işlemlerin yapılmadığını dile getiren Tonguç Özkan, “Bizler TCDD yönetiminin bu hukuksuz ve ayrımcı uygulamalarına bugüne kadar sessiz kalmadığımız gibi bundan sonra da sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x