Japonlar Akıllı İnsanlar Vardır Bir Bildikleri… O Kentte Yürüyen Merdivende Yürümek Yasaklandı! Sebebi İlginç

Hiçbir ceza içermeyen yönetmelik, kullanıcıları hareketli yürüyen merdivenlerde yerlerinde durmaya davet ediyor.

Pazartesi günü Belediye Başkanı Takashi Kawamura, Kanayama İstasyonu’ndaki yönetmeliği tanıtmak için bir tanıtım düzenledi ve işe gidip gelenlere ve öğrencilere seslenirken yürüyen merdivenleri güvenli bir şekilde kullanmanın önemini vurguladı.

Başkan “Nagoya Stili: Hareketsiz durun ve sağa sola ilerleyin” mesajını taşıyan kağıt mendil paketlerini dağıtan istasyon personeli eşlik etti. İnsanları yürüyen merdivenin sağ tarafında durmaya teşvik etmek, yürümeyi tercih edenler için o tarafı açık tutma yönündeki yaygın uygulamadan farklıdır.

Yönetmelikte kullanıcıların her iki tarafta da durabileceğine yer verilen düzenlemenin, özellikle düşme gibi kazaların önlenmesi konusunda vatandaşlara gönül rahatlığı sağlaması umuluyor .

Üstelik tek neden olarak kazalar da gösterilmiyor.

İnsanların tamamı yürüyen merdivende yürümediğinde, merdivenin %100’ünü kullanılabildi. Ve verimliliği önemli ölçüde artırdı. Eski yöntemle saatte 12.745 kişi taşınabiliyordu. Ancak herkesin hareketsiz kalmasıyla bu sayı 16.220’ye yükseldi. Çok mantıklı.

Yönetmelik ayrıca tren istasyonları ve yürüyen merdivenli ticari alanlar gibi yerlerdeki operatörlerin kullanıcıları kural hakkında bilgilendirmesini gerektiriyor.

Nagoya’da kullanıcıları yürüyen merdivenleri kullanırken hareketsiz durmaya teşvik eden girişimler, 2004 yılında engelli kişilerin ve yaşlıların, yürüyenlere çarpma korkusuyla ilgili endişelerinin dile getirilmesiyle başladı. O tarihten bu yana, yürüyen merdivenlerde hareketsiz durmayı teşvik eden posterler ve duyurular şehrin metro sisteminin çeşitli istasyonlarında sergilendi ve yayınlandı.

Yönetmeliği yürürlüğe koyma kararı, Nagoya yetkilileri tarafından uzun süredir devam eden gelenekleri değiştirme ve yürüyen merdiven kullanımıyla ilgili konularda farkındalığı artırma taahhüdünün bir parçası olarak tanımlandı.

Nagoya yönetmeliği Japonya’da türünün ikinci örneği olup Saitama Eyaleti 2021’de benzer bir tedbiri yürürlüğe koymuştur.

Japonya Asansör Birliği’nin son verilerine göre, 2018 ve 2019 yıllarında “yanlış kullanım” nedeniyle kategorize edilen toplam 805 yürüyen merdiven kazası yaşandı. Bu olaylar arasında yürüyen merdivenlerde koşmaya çalışırken tökezleyen ve düşen kişiler, takılıp düşmeler de yer alıyor. ve hatta yürüyen merdivenin amaçlanan yönünün tersine giden ve ardından düşen kişilerin örnekleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x