İngiltere’den Çin’e Husilere baskı yapmak için İran üzerindeki nüfuzunu kullanması çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cameron, Almanya’da düzenlenen 60. Münih Güvenlik Konferansı (MSC 2024) kapsamında Çinli mevkidaşı Vang’la bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ticari ve kültürel bağlantıların güçlendirilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliği konularında mutabık kalındı. Ancak Cameron, Çin’in İran’daki nüfuzunu kullanarak Husilere Kızıldeniz’deki eylemleri konusunda baskı yapması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Hong Kong’taki insan hakları ihlalleri konusundaki tutumunu da eleştirdi. Cameron, Çin’in İngiliz parlamenterlerine yönelik yaptırımlarını ve Hong Kong’daki muhalif medya patronu Jimmy Lai’nin serbest bırakılması çağrısını yeniledi.

Husilerin, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyma ve saldırılar düzenleme eylemleri sonrasında, birçok gemicilik şirketinin Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldığı belirtildi. ABD’nin de Husilere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu deniz görev gücü oluşturduğu ifade edildi.

Küresel ticaretin önemli bir kısmının Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleştiği ve Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının deniz ticaretini tehdit ettiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x