Dilan Polat Haberlerinden Bıkanlara: Tanıl Bora Toplumun Entelektüelleri Merakla Dinlemediğini Söyledi

90’lı yıllardan 2014 yılına kadar yayınlanan sosyal bilimler dergisi Toplum ve Bilim’in yayın yönetmeni Tanıl Bora, tüm dünyada entelektüellerin saygınlığının azaldığını anlattı. Yazar Tanıl Bora’nın Ruşen Çakır’a konuk olduğu sırada ‘Bütün dünyada ve Türkiye’de güçlü bir anti-entelektüalizm var. Entelektüeller ve entelektüel faaliyetler bundan 10-20 yıl önce olduğu kadar saygın değil. Kimse onları o kadar merakla dinlemiyor.’ söylediği bu sözler sosyal medyayı ikiye böldü. Bora, birçok kişi tarafından eleştirilirken pek çok kişinin desteğini de aldı.

Ruşen Çakır’ın konuğu olan Tanıl Bora, “Artık yüksek entelektüel çıkmıyor” tartışmalarına cevap verdi.

‘Bütün dünyada ve Türkiye’de güçlü bir anti-entelektüalizm var. Entelektüeller ve entelektüel faaliyetler bundan 10-20 yıl önce olduğu kadar saygın değil. Kimse onları o kadar merakla dinlemiyor.’ sözleriyle sosyal medyanın gündemine oturan Tanıl Bora’nın bu sözleri hem eleştirilerin odağı oldu hem de pek çok kişi tarafından desteklendi.

Entelektüellerin ve entelektüel faaliyetlerin 10-20 yıl öncesi kadar saygın olmadığını belirten Tanıl Bora, “Kimse onları o kadar merakla dinlemiyor” derken bu durumun nedenlerini de açıkladı.

İşte, yazar Tanıl Bora tarafından yapılan o açıklama: 

‘Muazzam bir hızla deveran eden müthiş bir söz yığını var ve herkes daha kısa daha pratik daha vurucu daha ilginç daha net daha eğlenceli bir şey duymak istiyor ve hızla duyup işitip devam etmek istiyor. Gerçekten hani entelektüel etkinlik biraz zaman ister, biraz mesafe ister kimsenin hani onlara vakti yok. Böyle bir zamanda yaşıyoruz ve hakikaten bunun da beraberinde getirdiği bayağı bariz bir anti-entelektüalizm var. Günümüzün bu yeni sağına filan baktığımız zaman, bu faşizan popülizme baktığımız zaman onun en önemli unsurlarından biri anti-entelektüalizm. Bunun müthiş bir aşındırıcı etkisi var. Bunu da hesaba katmak lazım, yani sadece düşüncenin kendi zayıflığıyla ilgili ya da dediğim gibi eskisi gibi parlak entelektüeller çıkmaması ile ilgili bir sorun değil bu yani bu yapısal bir sorun bence.’

İşte, Tanıl Bora’nın çok konuşulacak entelektüel ve entelektüel faaliyetler hakkındaki yorumları:

Gelin, Tanıl Bora’nın sözleriyle başlayan entelektüel tartışmasına ve Twitter’da dikkat çeken yorumlara göz atalım.

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x